Nieodłącznym elementem wielu zakładów przemysłowych i produkcyjnych są wózki widłowe, magazynowe czy transportowe, które z powodzeniem sprawdzają się do transportu ładunków o dużej masie. Z uwagi na szerokie zastosowanie i dużą eksploatację z czasem wózki się zużywają. W celu przywrócenia im użyteczności niezbędna jest wymiana zestawu kołowego. To właśnie te elementy wpływają zarówno na wydajność, jak i bezpieczeństwo użytkowania urządzenia transportowego.
Aktualnie na rynku znajduje się szeroki wybór różnorodnych modeli, co pozwala na dobór zestawu kołowego dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb. W celu dobrania odpowiedniego modelu kół do wózka należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak docelowe środowisko pracy i podłoże (rodzaj nawierzchni), obciążenie oraz manewrowalność.
Dobór kół do wózka a przewidywane środowisko pracy
Podczas dobierania kół do wózka bardzo ważne jest docelowe środowisko pracy, a dokładniej mówiąc rodzaj nawierzchni, na której będą eksploatowane. Rodzaj materiału, z którego wykonano dany zestaw kołowy, musi zapewniać optymalną przyczepność oraz zapewniać swobodne manewrowanie urządzeniem transportowym. Dotyczy to właściwości powierzchni, na przykład, czy jest ona gładka i równa, czy może chropowata, a także rodzaju materiału, z którego została wykonana. Innym czynnikiem związanym z rodzajem nawierzchni jest średnica koła do wózka. Przykładowo, im bardziej nierówna nawierzchnia, tym większa powinna być średnica.
Dobierając odpowiednie zestawy kołowe, należy zatem zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane. Bieżnik to zewnętrzna część koła, która stanowi bowiem główny punkt styku z podłogą. Wpływa on na płynność jazdy i amortyzację, a nawet głośność pracy. W rezultacie materiał bieżnika ma bardzo duży wpływ na codzienne użytkowanie wózka. Bieżniki mogą zostać wykonane ze zróżnicowanych materiałów, takich jak:
- poliuretan (PU),
- polipropylen (PP),
- poliamid (PA),
- guma termoplastyczna (TPR).
Komplementując zestaw kołowy, warto także zwrócić uwagę na to, by wybrany rodzaj materiału nie brudził powierzchni, szczególnie, jeśli wózek ma być eksploatowany na parkiecie, wykładzinie czy płytkach. Przykładowo, do wykładziny zaleca się dobór poliamidu, a w przypadku parkietu z kolei zaleca się dobór bieżnika z poliuretanu (PU), gumy lub poliamidu (PA).
Odpowiednie obciążenie zestawu kołowego
Jednym z czynników, które mogą doprowadzić do uszkodzenia kół, jest obciążenie. Jest to także czynnik, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji urządzenia. Nieodpowiednio dobrane może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, które mogą powodować uszkodzenie przewożonego towaru, a w najgorszym wypadku mogą mieć także tragiczne konsekwencje dla samego operatora wózka. Na rynku znajdują się także zestawy kołowe do dużych obciążeń, których nośność dochodzi nawet do 1000 kg.
W przypadku zestawów kołowych producent każdorazowo określa maksymalne obciążenie kół. Odpowiednie obciążenie można wyliczyć, biorąc pod uwagę ciężar samego wózka oraz maksymalną masę załadunku. W niektórych przypadkach ciężar nie jest rozłożony równomiernie na wszystkich kołach wózka, np. jest większy z jednej strony urządzenia. Dlatego właśnie co do zasady nośność przypadającą na jedno koło liczy się poprzez dzielenie obciążenia całkowitego (ciężar wózka z załadunkiem) przez liczbę kół, pomniejszoną o jeden.
Manewrowalność zestawu kołowego
Na manewrowalność wpływa przede wszystkim wybrany układ zestawu kołowego. Jeśli chodzi o układ, to zazwyczaj dobierane są zarówno koła obrotowe (skrętne), jak i stałe. Takie połączenie zapewnia optymalną manewrowalność, gdyż skrętne pozwalają na sterowanie i zapewniają doskonałą żywotność wózka. Natomiast jeśli z kolei kluczowa jest stabilność w linii prostej, to czasami najlepszym rozwiązaniem jest wybór dwóch modeli stałych o dwóch różnych średnicach. Jeśli mają Państwo więcej pytań, to zapraszamy do kontaktu. Nasi Doradcy chętnie pomogą dobrać rozwiązanie na miarę Państwa potrzeb.